Okno do Krkonoš

+420 724 230 884

info@friesovyboudy.cz

Úvod > Novinky>Blog hoteliéra Friesovy boudy IV.

Blog hoteliéra Friesovy boudy IV.

29.8.2016

Dobrý den,

tak dnešní blog by měl být hořkosladký. Je totiž poslední. Copak o to, důvodů k hořkosti je víc než dost. Například konec prázdnin. Nebo konec léta a dovolených. Co však najít na konci prázdnin sladkého? Radost z práce? Radost z učení? Tak naivní nejsem. Když o tom ale přemýšlím, tak v dávných dobách byl pro mě konec prázdnin přeci jen v něčem sladký. Jako praktikující platonik  jsem se vlastně vždycky do školy těšil. No ano, většinou na nějaké ty copy či dolíčky ve tvářích dívek z vedlejších lavic. Nebo z vedlejších tříd. A nejčastěji obojí.  Moji stydlivost pak v průběhu let zmírnila hlasitá muzika. A pivo. 

Když už jsem  toho piva, tak slad je sladký, to je bez debat. A chmel zas hořký.  Dočetl jsem se, že v Krkonoších je začali dohromady vařit už ve 14. století. Bylo to v Jilemnici, ale i ve Vrchlabském urbáři je pár zmínek o právu vařit pivo pro několik usedlostí. První akciový pivovar byl založen v roce 1901 v jižní části města. Kvalita piva se prý rovnala tehdejšímu ležáku z Plzně. No vidíte, kdyby na tom zapracovali, mohlo se nyní říkat třeba “pivo vrchlabského typu“. Na zahraničních plechovkách by to znělo takto: “True vrchlabi beer“.  V hospodách by si štamgasti objednávali tři velká Vrchlabí. A možná by čelo fotbalové ligy opanovala Viktoria Vrchlabí. A tak dále. Jenže se tak nestalo a poslední várka ve Vrchlabském pivovaru byla uvařena v roce 1973. 

Tak jsme to převzali. Doufám, že jsme se to za těch 600 let naučili. Pokud i vy chcete proniknout do tajemství výroby tohoto národního nápoje, připravil jsem pro vás malou brožurku. Stáhnete si ji zde.: http://friesovyboudy.cz/soubory/stranky/soubory/stranky_soubory-11.pdf . K brožuře se taky váže soutěž, kterou právě vyhlašuji. Je v ní zmínka o našem sousedovi, jehož příjmení je zároveň názvem jedné nezbytné součásti při procesu výroby. Pokud mi napíšete jméno chaty, na které je správcem a která je na kopci nejblíže našemu pivovaru, dám vás do slosování. A ten koho vylosuju, vyhraje velkou a malou sklenici Fries. Malá nápověda, chata se jmenuje stejně, jako značka našich motorek.

Tak pište. A já už teda končím. Užijte si ty poslední dny léta a pokud čirou náhodou chcete o Krkonoších a o dovolené ještě slyšet, napište mi, já Vám zase začnu psát. 

Mějte se krásně!

Karel Polívka

Zpět

Napište nám

Pro odeslání klikněte na druhé tlačítko:

Kontaktujte nás

Horský hotel Friesovy boudy
Karel & Lucka Polívkovi

Strážné 95
54352 Strážné

Telefon: 724230884

denně 8:00 - 20:00
E.mail: info@friesovyboudy.cz

Kde nás najdete

Webové stránky vytvořil Acceler