Blog č.27 – Indiáni sekaj dříví

10. října 2022

 

    Co myslíte, jaká bude letos zima, zeptal jsem se pána, který se tu narodil a celý svůj život tu žije. Potutelně se usmál a začal vyprávět: „Přijde indián k šamanovi a ptá se: "Bude letos zima krutá?" Šaman odpoví: "Nevím, běžte raději sekat dříví."   

    My jsme celou zimu plni strachu. Strachu, že sníh nenapadne, nebo strachu, že padat nikdy nepřestane.

    Jednu zimu bylo sněhu opravdu málo. Koukal jsem tak smutně na svah, až se mě našeho tehdejšího technika Radka zželelo a říká: „Hele, já to zkusím“, a nasedl do rolby. Vybírám si lidi stejné povahy, jako mám já. I mí technici se ničeho nebojí a rádi vše zkusí. Zkusil to i on. Pásy na rolbě roztrhal. Věděli jste, že nové gumy do těch pásů stojí 300.000Kč? Já už to vím. Dalších několik zim jsem se vždy dohodl se starostou, aby nám přijel svah upravit Milan s obecní rolbou. Ze Strážného. Naše rolba pak jen pár let zabírala místo v garáži.   

    Pán si lokne Friese, utře z pusy pěnu a pokračuje. „Za týden přiběhne indián k šamanovi zase: "Bude letos zima krutá?" "Nevím, běžte raději sekat dříví," odpoví šaman.“   

    Jednu zimu bylo sněhu opravdu hodně. Obrázkem v prosklených dveřích pro zásobování bylo neprostupné bílo. „Jdeme to vyházet, ať se tam dá chodit ne?“, řekli technici. „To budu moc rád a děkuji, povzbudil jsem je“. Stejný rozhovor proběhl i další ráno. A další. A další. A další. „Kájo sorry, ale my na to fakt už serem“, řekli mi kluci po týdnu. „Chlapi, vydržte, opravdu to je potřeba vyházet, ať mají kuchaři z čeho vařit.“ „Tak jo, snad sněžit brzy přestane“. Nepřestalo. Půjčil jsem si teda peníze od banky a koupil gumy. Gumy do pásů na rolbu.   

    U třetího Friese si pán objedná ještě jednu malou chilli višňovku z Apicoru, kopne ji do sebe a pokračuje. „Za další týden přiběhne indián k šamanovi potřetí: "Bude letos zima krutá?" "Nevím, běžte raději sekat dříví," odpoví šaman.“   

    Lyžoval jsem. Říkalo se tomu „závodně“. Většinu zimy jsem trávil na oddílovém svahu na Přední Labské, naproti hotelu Pyramida. Tenkrát ale byla rolba něco, co bylo tak možná námětem hovoru našich rodičů večer u grogu. Hlavně její absence. Vzali tedy každé ráno za rozbřesku lyže, lopaty, grog do termosky a chodili házet, vozit a šlapat. I maminky chodily šlapat. Šlapat svah.

    Na lyžích mi to slušelo. Celou střední školu jsem trochu vyčítal kamarádům, že dělají spoustu věcí takzvaně „na efekt“. Chyběla mi v tom opravdovost, moudrost a hloubka myšlenek, i činů. Ale nenapadlo mě, že jsem vlastně na lyžích donedávna prováděl přesně to samé. Lyžoval jsem na efekt. Oblouky vypadaly krásně, velmi profesionálně a mamince mé, i maminkám kamarádů, jsem se na lyžích moc líbil. Trenérce už míň. Zvlášť při závodech, kde jsem spíš jen smutně koukal. Smutně koukal na výsledky, kde mé jméno bylo k nalezení hned. Hodně dole.   

    Příští týden se už indián na šamana vykašle. Jde do města na meteorologickou stanici. "Bude letos zima krutá?" ptá se. Meteorolog odpoví: "To já nevím. Ale asi ano, protože indiáni už třetí týden sekají dříví." Pán se svému vtipu zasměje, dopije jedním lokem obě sklenice, nasadí si čepici a vyrazí do tmy. 

    A co vy? Máte už naplánovány firemní večírky, na kterých se slaví Vánoce? Ne? Tak je naplánujte u nás, na Friesových boudách. A zimu si u nás nenechte ujít už tuplem. Rolba i Haglund jsou připraveny, máme nový sněžný skútr, čerstvá nabídka jídel i nápojů se tiskne a my se prostě a jednoduše těšíme. Na vás! Na viděnou!

Karel Polívka

‌PS: Divíte se, proč jsou v hlavičce tohoto emailu dva obrázky? Petr Šuba, jehož studio je jejich autorem, napsal: "Který si vybereš, s dýmkou, nebo s pivem? Šamani totiž pivo nepijou, tak jsme udělali dýmku, ale to pivko nám k tomu jde nejlépe".  Odepsal jsem: "To přeci dávno ví se, že i Šaman dá si Friese." Ale musím uznat, že na tom, co Petr píše, něco je. Tak jsem použil oba. :-) A přikládám i mou píseň o lásce. Písní o lásce už jsem napsal hodně, ale k téhle jsme natočili i klip. Exteriéry všude kolem hotelu a interiéry na chatě. Najdete ho níže.

Zpět