Blog hoteliéra č.12 - Jsem nešikovný

25. února 2018

Musím se vám k něčemu přiznat. Jsem nešikovný. Zní to možná jen jako falešná skromnost, ale není tomu tak. Je to nahý, pravdivý a v čase bohužel neměnný fakt. Už jako žák základní školy jsem se děsil předmětů, na které se spolužáci těšili. Třeba dílen. Výrobky spolužáků z té hodiny by totiž mohly vždy rovnou do prodejny domácích potřeb. Moje spíš do galerie moderního umění. Většina z nich pod uměleckým názvem „bezmoc“. Už jako malý jsem se taky pod dojmem televizních zpráv rozhodl, že se vyhnu vrcholné politice. Když bych totiž poklepával na základní kámen důležité budovy, rozbil bych ten kámen, kladívko i hlavu kameramana. Když bych slavnostně stříhal pásku, střihl bych se do ucha. (Neptejte se, jak to vím.) Když bych kynul z tribuny, spadla by. Při slavnostním spuštění nočního provozu drůbežárny bych vyhodil proud celému okresu. U otevření hasičárny založil oheň. U spuštění tavící pece zase oheň uhasil. A tak dále.

Mám tak nezměrnou úctu ke všem, kteří šikovní jsou. Trochu se před nimi stydím. A před všemi těmi horaly z minulosti se červenám ještě více. „Již zprávy ze 14. století dokazují, že v západní části Krkonoš se rozvíjí sklářství“ píše pan Lokvenc ve svých Toulkách Krkonošskou minulostí.  „Přadláctví a plátenictví se vyvinulo v 16. století a dalo základ exportu českého plátna“, píše zase jinde. Závistivě koukám na fotky z knihy pana Kubáta v knize Album ze starých Krkonoš. Tam šikovné a upracované ruce starousedlíků vyčnívají z každého obrázku.

Stejnou, ne-li větší úctu ale chovám i k lidem, kteří něco vyrábí i dnes. Často se těžko hledají mezi všemi těmi hyper, či super markety, nákupními centry, velkosklady a průmyslovými zónami.  

Abyste je nemuseli složitě hledat u nás v Krkonoších, mám pro vás tip. Najdete je zde: http://www.regionalni-znacky.cz/krkonose/. A vy, kteří jste „sociálně zasíťovaní“ se podívejte sem: https://www.facebook.com/krkonoseprodukt/. No a třeba je i „lakujte“ a „sdílejte“. Ale hlavně, když už tu budete na dovolené, tak je taky vyzkoušejte. Věřte mi, že to stojí za to. Já to dělám.

Zpět