Blog hoteliéra č. 3 - Krkonošská pivní stezka

Blog hoteliéra č. 3 - Krkonošská pivní stezka

10. srpna 2016

V Malé Úpě je kostel. Nechal ho postavit v roce 1791 Josef II., ačkoli v té době rušil poměrně hodně klášterů. Zajímalo ho totiž, jak je možné, že v tak chudém kraji mají lidé bohatě vypadající chalupy a hospodářství. Prý mu to prozradí, když jim postaví kostel. Osvícený šlechtic tak učinil. A oni mu to prozradili. „My si totiž přivyděláváme pašeráctvím, pane císař!“

Tato činnost má opravdu v Krkonoších obrovskou tradici. Všichni jste určitě viděli film Krakonoš a lyžníci, kde pašoval Heřmánek (Karel Heřmánek). Kolem Friesových bud přes Luční až do Slezka vedla největší pašerácká stezka. No a pašeráci vytváří celníky. A celníci musí někde bydlet. A tak vznikla Výrovka. A tak dále…

My jsme se tu po vzniku Schengenu dohodli, že pašování už není to pravé ořechové. Nechtělo se nám však myšlenku “stezky“ opustit. A tak vznikla Krkonošská pivní stezka. Můžete si tedy zkusit pašovat místo zboží pivní zážitky a projít se při tom z Vrchlabí až na hranice Slezka.

 Zážitky se jmenují takto:

  • pivo Hendrych
  • pivo Krkonošský Medvěd
  • pivo Fries
  • pivo Paroháč

Více informací zde:

www.krokonsskapivnistezka.cz

A ještě jeden malý exkurz do historie. V roce 1935 získaly Friesovy boudy licenci na provozování pohostinství a proslavily se tanečními zábavami, při kterých hrála Rennerova kapela. Já se snažím tuto hudební tradici držet a tak jsem napsal a s kamarády z podkrkonoší nahrál píseň o pivu. Natočili jsme k ní malý klip, který můžete shlédnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=FD9KPWi_joM

Pokud je na vás těch 22 pašeráckých kilometrů moc, můžete tuto sobotu na Krkonošských pivních slavnostech stezku absolvovat ve 22 metrech. Tak když budete mít chvilku, rádi vás tam u našeho výčepu přivítáme.

Zpět