Blog hoteliéra č.7 - Běh na lyžích

15. ledna 2017

Napadl sníh a přihlásil jsem se do závodu v běhu na lyžích. Teda, abych byl přesný, sníh napadl před vánoci. Na ten závod jsem se přihlásil už v létě. Jizerská padesátka se to jmenuje. Byla tam sleva, ale spíš jsem to na zahrádce přehnal s pivem. Jinak si to totiž neumím vysvětlit. Ptáte se, proč ne na Krkonošskou sedmdesátku? Oficiálně proto, že na tomto závodě máme občerstvovací stanici, kde jsem totálně nasazen. Ale jen mezi námi, je to o dvacet kilometrů delší. Navíc se ta padesátka za poslední léta nikdy neběžela celá z důvodu nedostatku sněhu. Jenže ten teď napadl. A tak musím trénovat.

Když tedy přijedeme z nákupu na parkoviště Strážné lom, pomůžu přeložit vše do sněžných vozidel, svléknu se do naha (teda téměř, ale i tak to není pěkný pohled), obléknu běžkařské oblečení a vyrážím. Hlídač parkoviště mě s úsměvem vyprovází otázkou: “Jdete se provětrat?“. Přetáhl bych ho hůlkou, ale šetřím síly. Když se mi podaří vyšplhat až k odbočce hotelu, toužím někoho potkat. Představuji si, jak se mě zeptá, kde jsem byl na výletě. Jestli na Černé hoře, nebo snad na Luční boudě? “V Makru“ odpověděl bych. Jenže se mě nikdo na nic neptá.

Mám proto pro vás, kteří jste taky propadli tomuto krásnému sportu, několik rad:
1. Jaký vosk namazat na jaký sníh zatím nevím.
2. Jaký vosk rozhodně nemazat na různé typy sněhu vím naprosto přesně.
3. Žádné běžkařské boty, které nedřou do pat, neznám.
4. Do levé paty, boty Alpina (velikost 43, šedá barva), dřou po dvou kilometrech.
5. Do pravé paty už po kilometru.
6. Nemějte na hůlkách dole velké kroužky, jsou pak těžké a bude vás bolet zápěstí.
7. Nemějte na hůlkách dole malé kroužky, budou se vám bořit a neopřete se.
8. Teple se oblékněte, když pojedete z kopce, bude vám zima
9. Moc si toho na sebe neberte, do kopce se příšerně zpotíte.
10. Běžkaři se zdraví, stejně jako vodáci, slovem “Ahoj“. Vím proč. Na “ Dobrý den“ jim totiž nestačí dech.

Večer si v posteli ještě vyčerpaně čtu o historii Krkonoš. Při pohledu na plně naložené sáně dřevem, kterým se říká rohačky, přemýšlím, kolikrát za týden asi to dřevo chlapi sváželi. Pak na jejich únavu. A jejich ženy. Říkám si, za jak dlouho se jim z těch rohaček asi staly “parohačky“. Pochopím, že čtení už dnes nemá smysl, nařídím budíka, zkontroluji, zda mám ženu na pravoboku a upadnu do kómatu.

Pokud byste chtěli o běžkařských výletech tady v okolí vědět něco serióznějšího, pak čtěte zde: http://cestovani.idnes.cz/na-bezkach-za.../lyze.aspx...

Přeji vám krásnou neděli.
Karel Polívka

Zpět