Sauna a saunování

Saunování má zejména prevetivní účinek. Napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje dýchání a uvolňuje dýchací cesty, bolesti svalů a kloubů ustoupí. Stejně tak utiší migrénu či nervozitu. Sauna je vhodným místem pro relaxaci.
Díky saunování se tělo začne okysličovat, dochází k rozšiřování kožních pórů a cév. Zlepší se dýchání kůže, ta je potom vláčnější a svěžejší. Končetiny se lépe prokrví, což je vhodné, pokud Vás, zejména v zimním období, trápí studené nohy. Díky silnému pocení, začne tělo vylučovat mnoho škodlivých látek.
Saunování je nejvhodnější před večeří, a nebo dvě hodiny po večeři, jako předehřátí před masáží, při prevenci viróz a nachlazení.
Saunování není vhodné při velkém vyčerpání, tělesném i duševním, po vydatném jídle nebo nalačno, při virózách a zánětech, v období těhotenství nebo menstruace.

Jak na saunování

Před saunou
Před vstupem do prohřívárny se nejprve důkladně omyjte, nejlépe mýdlem a pak setřete všechnu vodu z povrchu těla. V zásadě platí, že do sauny vstupujeme nazí. Kůží se pocením uvolňují toxické látky, takže pokud bychom chtěli mít na sobě plavky, riskujeme alergickou reakci v důsledku nahromadění toxinů, které se hůře odvádějí. Do prohřívárny si vemte jen prostěradlo, na které si sednete.

V sauně
Délka pobytu v sauně je individuální záležitostí, měla by se řídit hlavně subjektivními pocity. Ve chvíli kdy člověka začínají pálit ušní boltce, špička nosu, lícní kosti, bradavky, konečky prstů nebo se zhoršuje dýchání, je nejvhodnější čas na odchod ze sauny nebo přemístění na nižší lavici. Teoreticky by měl člověk vydržet v horku kolem 15-20minut. Teprve pak se totiž teplota tělesného jádra zvýší o 1,5-2°C a začíná proces ničení choroboplodných zárodků a virů.
Nejlepší poloha je v leže, případně v sedě s chodidly na stejné lavici. Při sezení jako na židli je totiž rozdíl teplot mezi chodidly a hlavou saunujícího se příliš velký a důsledkem můžou být závratě nebo bolest hlavy. Při pocení si můžete otírat povrch těla, což pomáhá otevírat póry a vyplavovat nečistoty z kůže.
V saunách můžete dýchat nosem i ústy, při pocitu pálení vzduchu při dýchání si můžete překrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte normální frekvencí.

Podle počtu opakovaných výměn horka a chladu během saunování a hlavně podle výsledného efektu, lze rozlišovat tyto typy saunování:

  • 1x iritační (dráždivé)
  • 2x tonizující (povzbudivé)
  • 3x relaxační (uvolňující)
  • 4x inhibiční (útlumové)
  • 5x exhaustivní (vyčerpávající)
  • 6x rizikové jednání (nejedná se již o správné saunování)

Ochlazení
Po opuštění sauny si neochlazujte ihned hlavu, ale nejprve si opláchněte rukama obličej. Do bazénku vstupujte pomalu po schůdcích a ponořte se i s hlavou nebo alespoň po zátylek. Po ochlazení je lépe setrvat na studeném vzduchu až do úplného pocitu chladu 2 -5minut. Poté se vraťte opět do sauny.

Ukončení saunování
Po posledním ochlazení se krátce osprchujte vlažnou vodou osušte a setrvejte v odpočívárně alespoň 20minut.
Pokud jste saunování prováděli správně, budete se cítit příjemně uvolnění a unavení. Blahodárné účinky sauny by zrušila konzumace alkoholu nebo kouření.